Vyrobte si vlastní herbář

10.05.2021

Tato společná činnost voní loukou a čerstvými i sušenými rostlinkami. V dospělých vyvolává nostalgii k dětství a mrňouskové se díky ní naučí poznávat bylinky a systematicky pracovat. Kromě toho trénují paměť a rozvíjejí jemnou motoriku.


Maminky si možná vzpomenou na jejich první tábor a na oblíbeného vedoucího, do kterého se tajně zamilovaly. Tátové na vedoucí, která vypadala jako princezna... A možná pak vyrobili i jejich první herbář, když vedoucím došla inspirace na hry...

V osmi letech může někomu připadat herbář tak trochu nudný, ale děti od 1 roku, které budou nadšeně prezentovat své botanické dílo, zcela jistě potěší.

Pro pedagogické amatéry je herbář skvělým způsobem, jak s dětmi rozvíjet smysl pro pozorování a povědomí o vnějším světě. Připravit, pozor, jdeme na to!

Vyrazte na vycházku do lesa

Během procházky si všímejte stromů a listů s rozmanitými tvary. Prohlížejte si společně jejich barvy a tvary a vyberte ty, které se vám nejvíc líbí!

Zvládl to sám!

Nechte vašemu malému botanikovi při tvorbě herbáře hlavní slovo. Pouze mu pomozte poskládat listy na bílé nebo barevné papíry.

S ohledem na jeho věk můžete stránky herbáře obohatit:

  • zapsat datum, kdy jste v lese byli, a závěry, ke kterým jste došli
  • stránky můžete vyzdobit různými látkami, třpytkami a domalovat pastelkami
  • pobídněte vašeho malého průzkumníka, aby herbář podepsal po vzoru slavných malířů, kteří signují jejich obrazy (bude pak o to hrdější)
  • zkuste sešít všechny stránky k sobě jako u knihy

Vracejte se!

Nezapomeňte si společně vyrobený herbář čas od času prohlížet. Díky herbáři můžete s dítětem sdílet společné chvíle a zároveň rozvíjet jeho kreativitu.