Slovo odborníka


Láska nás s dětmi spojí v okamžiku, kdy nám vstoupí do života. Pak s láskou vyrůstají a zcela jistě si zaslouží, aby i jejich dospělácký život byl prozářený úspěchem a láskou.

Mimochodem, věděli jste, že jaký jejich život skutečně bude a jak se jim bude dařit zvládat životní situace, záleží z velké části na vás? Přesněji řečeno na vašich zkušenostech, které jim stihnete předat do jejich sedmi let. Začnou se vzdělávat už ve školce a později nastoupí do skutečných škol, ale všechny důležité návyky si do života odnesou daleko dřív. A to právě od rodičů, nebo také od babiček, dědečků, sourozenců... Právě od rodiny získají zkušenosti a vzorce chování, které si uloží do svého podvědomí a které jim pomůžou učit se a zvládat životní situace.

Výsledky měření EEG ukázaly, že od narození až do sedmi let věku funguje dětský mozek jinak než mozek dospělých. Je jako houba, která na rozdíl od dospěláků zbytečně nic neposuzuje a jen lačně nasává informace z prostředí, do kterého se malý prďola narodil.

Tyto informace se pak usídlí v jeho podvědomí a vytvářejí vzorce, které celoživotně ovlivňují jeho rozhodování. Podle Bruce H. Liptona Ph.D., autora knihy Biologie víry, funguje lidské podvědomí jako CD přehrávač, do kterého je k tomu, aby fungoval, nutné vložit cédéčko. A právě tohle cédéčko představuje u lidí zmiňované vzorce. Takže stejně jako když do přehrávače vložíte cédéčko s hezkou hudbou, bude i malý mrňous v životě úspěšnější, když mu do podvědomí vložíte pozitivní vzorce. Protože pouze pozitivní vzorce ho můžou motivovat k dalšímu rozvoji.

Výzkumy ukazují, že až 95 % našich rozhodnutí činíme nevědomě, tedy právě na základě informací z podvědomí. Bruce H. Lipton Ph.D. poukazuje mimo jiné také na to, že je nutné dětem vkládat do podvědomí správné vzorce. Tyto vzorce (a můžeme jim klidně zjednodušeně říkat návyky) vznikají na základě pozorování světa a správných reakcí nejbližšího okolí. Proto je zapotřebí, aby rodiče trávili se svými dětmi co nejvíc času a předali jim své zkušenosti. Aby jim ukázali, že oni sami umí žít. Zkrátka aby jim šli příkladem.

A nebojte se - dětem není třeba nic složitě vysvětlovat. Děti jsou v této době těmi nejlepšími pozorovateli a umí vyhodnotit situaci podle toho, jak na ni reaguje máma, táta, bráška, ségra nebo babička s dědou... Takže si spolu hrajte, povídejte si nebo jen tak žijte, aby si malí prďolové mohli do svých hlaviček ukládat vzorce, které jim pomůžou následující život dobře zvládnout. Jsou totiž zatím malí a jsou tedy jako nový počítač, který bude fungovat až poté, co do něj vložíte správný program.

Spolu s odborníky vám přinášíme spoustu nápadů na "školu hrou" a další společné aktivity, jako třeba hry, výlety, četbu... Čas, které svým dětem věnujete, rozhoduje o jejich úspěšném životě. A prosím, myslete na malé prďoly s láskou, když se jim hned něco nepovede. Každé dítě je přece jiné - je jedinečné, a tak se mu to podaří třeba příště. A taky je nezapomínejte v pravý čas chválit! Protože pochvala dokáže zázraky!


Bruce Harold Lipton, Ph.D., je americký biolog, univerzitní pedagog, vědec a autor odborných článků a knižních bestsellerů. 

Je známý zejména díky jeho objevům týkajících se genetiky a možnosti ovlivňování genů a DNA prostřednictvím myšlení a zaměření mysli. Je mezinárodně uznávaný odborník a jeden z nejvýznamnějších lídrů nové biologie, který vychází z celostního pohledu na realitu.