DIY: Jak si vyrobit vánoční svícny a vázičky z použitých sklenic

10.12.2021

S příchodem adventu si začínáme dělat náš domov hezkým, příjemným a voňavým. Ne že by po zbytek roku nebyl, ale o svátcích chceme, aby všechno bylo ještě mnohem krásnější. Předvánoční úklid proto střídá pečení cukroví, balení dárků... Jenže k Vánocům patří i vánoční výzdoba, která všemu okolo nás dokáže vdechnout tu správnou vánoční atmosféru. A teprve ta v nás probudí i sváteční náladu a klid. Přispět k tomu můžou i podomácku vyrobené svícínky a vázičky, které nebudou nejen dokonalou ozdobou svátečního stolu, ale udělají vám dobře i jinak. Budete vědět, že jste na jejich výrobu použili něco, co už dosloužilo. Nicméně ještě předtím, než je po Vánocích odnesete do recyklačních nádob, můžou skleničky a lahvičky od dětských přesnídávek posloužit jako skvělá vánoční dekorace. Spolu s vašimi dětmi u jejich výroby zažijete pocit sounáležitosti a ještě celou rodinu potěší na vánočním stole. 

Zaměření: Recyklace a výchova k ekologii, rozvoj týmové spolupráce a kreativity


Co budete potřebovat:

  • malé a velké skleničky od přesnídávek, třeba od příkrmů Salvest Põnn
  • průsvitný papír
  • dortovou krajku
  • ozdobné mašličky na převázání
  • na ozdobení drobné dřevěné dekorace, rolničky, jehličí...
  • tavnou lepicí pistoli
  • nůžky

Jak na to:

Ze sklenic odstraňte etikety, umyjte je a pečlivě osušte. Poté si podle rozměrů skleničky odměřte proužek transparentního papíru, který v místě spoje přilepte tavnou pistolí. Dále přilepte krajku, jehličí a mašličku a podle fantazie také další drobné dekorační předměty.

Tip: Jako průsvitný papír můžete použít pečicí. Velice hezky vypadá také přírodní verze, kdy místo papíru použijete širokou jutovou stuhu nebo skleničku doplníte o kousek textilní krajky, převážete jutovým provázkem, přidáte jehličí, skořici a třeba i kousek sušeného pomeranče. Věřte, že takový dárek zaručeně potěší. Třeba prarodiče.

Autor: Jitka Kunešová alias @kartonovamama