Spokojená miminka potřebují spokojené maminky

10.05.2021

Miminko a jeho rodina jsou spojené nádoby. Takže jestli má být spokojené miminko, musí být spokojená i jeho maminka. Aby mu mohla vytvořit vhodné podmínky. Samozřejmě spolu s tatínkem a dalšími členy rodiny. Jde o to mít kolem sebe prostředí, z kterého bude cítit pohoda. Protože jenom spokojený a odpočatý rodič může dítěti poskytnout tu nejlepší péči.


Hlavní je pohoda a klid

Může se zdát, že mateřská dovolená a spousta povinností kolem miminka nemá se spokojeností a pohodou nic společného. Jenže stres a nepohodu si většinou vytváříme my sami. Může to být ne příliš dobrou organizací, vysokými nároky nebo zkrátka tím, že si maminka umane, že musí být 100% dokonalou matkou a její drobeček musí za každých okolností vypadat jako z cukru. Odborníci ale radí ujasnit si v tomto období priority a případně trochu slevit a zvolnit tempo. "Toho, co žena opravdu potřebuje, je poměrně málo. Hlavně potřebuje klid a pohodu," konstatuje prof. MUDr. Pavel Calda, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Nestyďte se požádat o pomoc

Všechny mámy chtějí pro své děti to nejlepší a být skvělé matky. Jenže honba za dokonalostí jim dost často ubližuje. Mámy navíc mívají tendence se obětovat. Pro své děti, pro partnera, pro rodinu... Přitom ale často zapomínají na své vlastní potřeby. A to je ale zásadní chyba. Občas je zapotřebí myslet na sebe a dobít si baterky. Jedině tak budete mít opět z čeho rozdávat. A nemusíte se stydět ani říct si o pomoc, když budete mít pocit, že už vám docházejí síly. Být maminkou není povinnost, je to poslání. A s mnoha věcmi vám rád pomůže partner, kamarádky nebo babičky. Požádat v takovou chvíli o pomoc je to nejlepší, co pro sebe a své dítě můžete udělat.

Internet je továrna na sny

Dnešní maminky také často pociťují společenský tlak na to, jak mají vypadat, jak mají dítě vychovávat, kolik mají mít dětí, jak dlouho je kojit... Je ale potřeba neřídit se diktátem okolí a vždycky přemýšlet nad tím, co vy sama chcete. Internetová fóra a sociální sítě jsou plné fotek dokonalých mamin. Ale věřte, že ve skutečnosti tomu tak není. Digitální technika a filtry zkrátka umí navodit dokonalou iluzi. Jen iluzi... Kdybyste je potkaly na procházce s kočárkem, viděly byste, že jsou na tom úplně stejně jako vy.

Dopřávejte si dostatek spánku

Naučte se spát, když spí váš prcek. Zkušené maminky vědí, že je to nejlepší a mnohdy jediný způsob, jak nabrat síly. Myslete na to, že hlavně v prvních měsících nemusíte mít domácnost ve stoprocentním stavu. A že je naopak důležité, abyste byla odpočatá a v pohodě. Spánek a odpočinek má obrovský vliv i na množství a kvalitu mateřského mléka. Při stresu a nevyspání se to jasně projeví právě na miminku. A to přece nechcete.

Dělejte si drobné radosti

Energii, kterou díky podpoře partnera a rodiny vyšetříte, věnujte sobě. I mámy se potřebují občas uvolnit a trochu si vyhodit z kopýtka. Nezapomínejte na svoje potřeby a přání. I ty nejobyčejnější. A dovolte si je také plnit, nejen o nich snít. Můžou to být úplné maličkosti. Zavolejte si s kamarádkou, přečtěte si knížku, dejte si nohy nahoru a vypijte si váš oblíbený šálek něčeho dobrého. Každý den si udělejte malou osobní radost. A nemusíte přece hned běžet uklízet, když si prcek po obědě dává šlofíka. Mateřství je krásné, nezapomínejte si ho užívat, utíká tak rychle!