Proč je dobré čtení

10.05.2021

V době videoblogů, podcastů a virtuálních asistentek by se mohlo zdát, že čtení vlastně vůbec nemá smysl. Sdělení probíhá na Instagramu prostřednictvím fotek, návody hledáme a YouTubu a emoce vyjadřujeme smajlíky. I mnohé poznámky si už jen kreslíme. Ale... 


Při pohledu do minulosti zjistíme, že všichni, kdo něco dokázali, byli velcí čtenáři. Čtení totiž obohacuje slovní zásobu, rozvíjí myšlení a představivost i schopnost vyjadřovat myšlenky. Velký význam má proto čtení pro děti. Tím, že slyší a naslouchají čtenému příběhu, se učí spisovnému jazyku, správné výslovnosti, artikulaci a v neposlední řadě se učí rozlišovat slova a věty.

Posloucháním čtení si děti trénují paměť, posilují schopnost udržet pozornost, soustředit se na příběh a porozumět mu. Při čtení se mimo jiné zklidňují, což platí stonásobně při čtení pohádek před spaním.

Na rozdíl od sledování příběhu v televizi nebo na jiném médiu musí děti používat jejich vlastní představivost, takže se rozvíjí i jejich fantazie. Naslouchání čtenému příběhu je i velkou výchovnou metodou, která je učí sociálním dovednostem, vcítění se do druhých, posiluje jejich zdravý emoční vývoj, učí je hodnotám a rozlišování dobra a zla.

7 důvodů, proč číst knihy

  1. Rozvoj slovní zásoby. Pokud hodně čtete, setkáváte se s mnoha slovy a větami. Časem se vám slova a jejich význam vryjí do paměti a automaticky je začnete používat v běžné mluvě. Nebude se vám stávat, že budete muset hledat slova nebo nebudete vědět, jak se vyjádřit.
  2. Zlepšení gramatiky. Jestliže si ukládáte slova do paměti, platí to také o jejich grafické podobě. Uložíte si tak také psaní správné varianty i/y, aniž byste potřebovali logické zdůvodnění.
  3. Získáte nové informace. Ty získáte nejen z naučných knih a encyklopedií, ale některé moudré myšlenky a souvislosti se skrývají i v běžné próze.
  4. Smysluplné vyplnění volného času. Začíst se do příběhu je rozhodně lepší, než kdybyste se nudili. A u dětí to platí obzvlášť. Pro dospěláky je čtení výborným prostředkem, jak vyplnit čas při jízdě MHD nebo při čekání ve frontě. Nicméně čtení je především krásná činnost, na kterou je spíš čas si vyhradit.
  5. Soustředění. S udržením pozornosti má dnes problém nejen mnoho dětí, ale i dospělých. Rozptyluje je přemíra informací, které se na nás valí z mnoha informační kanálů. Neustále odpovídáme na zprávy a sledujeme sociální sítě, aby nám náhodou něco neuniklo. Pokud ovšem najedete téma, které vás opravdu zajímá, můžete se také velice jednoduše ocitnout v situaci, kde budete takovým způsobem zabraní do čtení, že zapomenete na čas i prostor kolem vás.
  6. Dostupnost. Čtení je velice levná záležitost. I když dnes knihy nejsou úplně levné, je možné si za pár korun pořídit průkazku do knihovny nebo si pořídit elektronickou čtečku a pak už jen knihy nakupovat levněji v elektronické podobě. Mnozí čtenáři ale tvrdí, že nedají dopustit na vůni opravdových knih, protože ta se nedá ničím nahradit.
  7. Zábava. Je vědecky dokázáno, že čtení dlouhodobě snižuje hladinu stresu. Spousta lidí proto čtení používá jako formu odreagování. Pamatujete si ještě ten pocit, kdy jste dočetli příběh a přistihli jste se, že se blaženě usmíváte?