Mimispánek radí: Jak má těhotná maminka odpočívat

17.10.2022

Nacházíte se v nejkrásnějším období života (nebo to aspoň slyšíte všude okolo vás), ale v čím pokročilejším stádiu těhotenství jste, o to hůř se cítíte, a to hlavně v noci, když máte odpočívat. Protože už prostě nevíte, jak si lehnout? Tady je pár tipů, jak si dobře odpočinout.


Mám to stejně jako vy. Mé současné těhotenství je sice nejpohodovější ze všech - toto je už třetí... Ale "díky" dvěma dětem, které už mám doma, musím být více aktivní a o to větší odpočinek je potřeba. A zdá se mi, že ten v noci mi dá pořádně zabrat, protože než najdu tu správnou polohu, už zase vstávám.  

Všem maminkám vřele doporučuji, aby se nebály říct si o pomoc. A v těhotenství to platí dvojnásobně. Jako maminky a nastávající maminky toho zvládneme hodně, ale potřebujeme určitý luxus - dopřejme si odpočinek jak přes den, tak v noci. I kdyby to bylo (ve dne) jen pár minut - i to se počítá. 

Zhruba od 28. týdne je doporučená poloha pro spánek nastávající maminky na boku. (A nic si nenalhávejme, kam jinam bychom také dali břicho, že? Pod sebe už asi těžko...) Už to není jako na začátku těhotenství. To nebyl odpočinek problém - břicho skoro žádné, takže se dalo lehnout víceméně jakkoli. 

Protože právě procházím třetím těhotenstvím, je pro mě odpočinek přes den složitější, zvlášť když partner není doma. Nicméně jsem se naučila dodržovat zásadu: Když spinká miminko, spinkej taky. Nebo aspoň odpočívej. 

I přes chutě našich potomků v bříšku bychom měly coby nastávající maminky dbát na vyváženou stravu. Občas je to s ní (hlavně v týdnu) "zajímavé", takže pokud si jako já nestíháte uvařit nebo si aspoň nachystat svačinku, mějte při sobě Kendamum - Nápoj pro těhotné a kojící ženy, protože ten kdekoli jen rozmícháte ve vodě či nasypete do shakeru a víte, že pro sebe a své nenarozené děťátko děláte to nejlepší, co můžete. Hodí se "na cestách", např. cestou na kroužek se starším sourozencem. Jsou v něm vitamíny, minerály, kyselina listová a ta neskutečná banánová chuť! Můžu jen doporučit. 


Mimispánkové tipy: 

  • Těhotné a maminky by měly spát 7-9 hodin denně.
  • Pokud máte problémy s nočním spánkem, snažte se přes den odpočívat, ale nepospávat.
  • Poloha pro spánek je na boku, zejména v pokročilejším stádiu těhotenství (menší tlak na dolní dutou žílu, která odvádí odkysličenou krev z dolní poloviny těla do pravé síně srdeční; menší otoky končetin, lepší vylučování díky lepšímu průtoku krve ledvinami).
  • Dbejte na dostatečnou hydrataci přes den (pijte méně a častěji) a také na správnou výživu. Mnohdy může diskomfort při spánku způsobit to, že se přejíme nebo zvolíme nevhodné potraviny, které nadýmají nebo způsobí pálení žáhy. (Víme, že chutě jsou někdy nezvladatelné...) Je také lepší si jídlo rozložit do menších porcí, které můžete jíst častěji.)
  • Svačinky (ať už tuhé nebo tekuté) mějte stále při sobě. Nikdy nevíte, kdy a kde dostane hlad.
  • Kvalitní těhotenský polštář je zázrak. Pokud ho nemáte, použijte hóóódně polštářů a hezky se vypodložte.
  • Snažte se relaxovat. Najděte si hudbu, která vás uklidní, nebo se naučte používat jakoukoliv jinou relaxační techniku (afirmace, čas strávený s partnerem...).
  • Snažte se denně o fyzickou aktivitu. I kdyby to byla jen krátká procházka.
  • Užívejte si těhotenství, jak nejvíce můžete. Pokud je pro vás náročnější, neváhejte si říct o pomoc - nosíte v sobě poklad, tak o sebe pečujte a nechte se opečovávat!

Veronika a Gabriela