Loutkové divadlo rozvíjí nejen fantazii

16.06.2021

Vzpomínáte si na vaši první návštěvu v říši loutek? Jak na vás dýchlo kouzlo malých dřevěných panáčků a vzrušená atmosféra znásobená rozzářenýma dětským očima, z kterých sršelo, jak se nedočkavě těší na všechny příběhy těch malých postaviček? Dopřejte tento zážitek také vašim dětem.


Pamatujete si ještě, že postavičky, které pro vás po návštěvě skutečného loutkového divadla možná vyrobil tatínek z papírového kartonu, pro vás nebyly jen postavičky, ale skuteční hrdinové? Byli jste malí, a právě se vám po maminčině večerním vyprávění otevřel další svět pohádek - svět plný kouzel a dobra, které vždy zvítězí nad zlem. Svět, který vás naprosto uchvátil... Možná jste si ani nevšimli, že vás hlavní hrdina naučil, že když se i v životě postavíte k problému čelem, stejně jako on zvítězíte?

A teď trochu odborné teorie: Dítě je jedinec, který ještě nemá vyhraněné názory. Ty přejímá od rodiny a svého nejbližšího okolí prostřednictvím výchovy. A jedním ze zábavných, a ještě navíc příjemných prostředků výchovy je loutkové představení, které dětem pomáhá rozlišovat, co je dobré a co špatné. Jeho zvláštností je to, že ho dětský divák vnímá prostřednictvím prožitku. A prožitek je způsob, s jehož pomocí získáváme i reálné životní zkušenosti. Nejlépe totiž vstřebáváme to, co prožijeme a emocionálně zpracujeme. Tedy nejen to, co vidíme, slyšíme, nebo dokonce i to, co chápeme. Jinými slovy nestačí jen vidět a slyšet. Hluboko do nás se vryjí informace, které si prožijeme. Třeba prostřednictvím příběhů...

Divadelní hry v dětech rozvíjejí psychické procesy, jako je vnímání, paměť a fantazie. A samozřejmě také umění soustředit se a dát si dohromady souvislosti. Už jen tím, že děti příběh sledují, si obohacují slovní zásobu. Všimněte si, jak často si z divadla odnesou slova, která je během představení zaujmou. Při konfliktu nebo zápletce se malý divák ztotožňuje s kladným hrdinou a stává se tím, kdo bojuje za dobro a pravdu proti zlému nepříteli. Probouzí se v něm lidskost a schopnost nezůstat chladným k cizímu neštěstí.

Už i malé děti si dokážou všímat podstatných věcí. Porovnávají je, dávají si je do spojitostí, čímž se rozvíjí jejich logické myšlení. Rozvoj jejich fantazie loutkové představení zase podporuje tím, že jim dává inspiraci k domýšlení a dotváření naznačených situací. Prostřednictvím pohádky se děti učí, že boj proti nesnázím patří k životu a že když se jim člověk nevyhýbá a čelí jim, přemůže všechny překážky, a nakonec vyjde jako vítěz. Pohádky mají navíc jednu výhodu: postavy v nich jsou zřetelné - jsou buď dobré, nebo zlé, nic mezi tím. Pomocí charakterových protikladů postav mrňousek lehce porozumí rozdílům mezi nimi a vytvoří si základní představu o tom, že i mezi lidmi existují velké rozdíly a že si musí vybrat, kým chce být.

Svět pohádek je ale především krásný. Dětem napomáhá pochopit skutečný svět, uspořádat si žebříček hodnot a poskytuje jim prostor k vlastnímu řešení konfliktů a situací. Vyskytují se v něm postavy, se kterými se můžou malí hrdinové ztotožnit a které jsou pro ně vzorem pro současnost i pro budoucnost. Pomozte jim tento svět objevit s Pohádkovými baleními kojeneckých mlék Kendamil.