Kouzlo předčítání

23.04.2021

Přichází přesně v ten moment, kdy spolu s dětmi zaboříte nos do knížky a necháte se odnášet daleko od každodennosti, až do světa fantazie.

Předčítání patří k nejpřirozenějším způsobům, jak dětem rozšířit obzory i slovní zásobu. Příběhy podporují představivost, kreativní myšlení a zároveň obohacují zkušenosti. Děti jsou vystaveny situacím, které už samy zažily nebo třeba jednou prožijí. Učí se porozumět pocitům postav, potažmo svým vlastním emocím.

Když uděláte z předčítání rituál, dětem tím darujete mnohem víc, než by se mohlo zdát. Na délce nezáleží - důležité je, aby vám to přinášelo radost. Určitě neplatí, že byste se s předčítáním měli rozloučit ve chvíli, kdy se děti naučí číst a do knížky se ponoří už i bez vaší pomoci. Čtěte s nimi, dokud vás to všechny těší a obohacuje.

Předčítání také pomáhá utvářet citové vazby s nejbližšími lidmi. Společně se nasmějete, někdy zvážníte a politujete hlavního hrdinu, a jindy se vydáte na dalekou výpravu, o které se vám předtím ani nesnilo.

A kdy přesně s předčítáním začít, aby to nebylo pozdě nebo příliš brzy? Čtěte dětem hned od narození. Novorozence bude fascinovat samotný tok řeči a to, že slyší váš hlas. Potěší je leporela a krátké říkanky. Až časem povyrostou, oblíbí si obrázkové knížky, které budete číst zas a znovu - zpaměti budete znát text i ilustrace. S odstupem času začnou přibývat knížky objemnější, kapitoly delší a texty složitější.

Každá nahlas přečtená knížka je kus cesty, který urazíte společně s dětmi. Byla by škoda si tohle dobrodružství odepřít. Předčítání je totiž kouzlo, které si může dopřát úplně každý. 

Tereza Pařízková

spisovatelka a majitelka dětského knihkupectví Zlatá velryba


P.S.: Pokud byste si rádi nechali předčítat, můžete virtuálně vyrazit k nám do Zlaté velryby. Každý týden vysíláme na Facebooku živý přenos z knihkupectví, při kterém dětem čtou herci z Moravského divadla Olomouc. 


Dětská literatura je poklad, který si s sebou odnášíme do dospělosti. S odstupem času otevíráme známé knihy a dotýkáme se stránek, kterých jsme se kdysi dotýkali s těmi, které máme rádi. Vracíme se na místa našeho dětství a na chvíli spatřujeme svět zase takový, jaký jsme kdysi teprve objevovali.


Zlatá velryba, ty nejkrásnější knihy pro děti a mládež

S nadšením pro vás vybíráme ty nejpovedenější knížky pro děti a mládež. Nabízíme novinky ze současné knižní produkce pro menší i větší děti. Najdete u nás knihy v češtině a angličtině. Pro nejmenší děti nabízíme oblíbená dětská leporela či interaktivní, zvukové a pohyblivé knihy. Pro předškoláky můžete vybírat z krásných obrázkových knih. Pro větší děti nabízíme širokou paletu knih vhodných pro první čtení, ale i příběhy pro pokročilé čtenáře a široký výběr komiksů. Největší děti ocení kvalitní román, případně se rády začtou do naučné knihy - encyklopedie. Tímto však naše nabídka nekončí. Prohlédněte si také ostatní poklady a doplňky z papíru. Zde najdete deskové hry, omalovánky, audioknihy, dětské časopisy a také mnohé další radosti.