Knihy našeho dětství

01.11.2021

Dříve jsme neměli počítače, internet ani mobily. Dříve jsme měli knihy! Pamatujete ještě, jak jste spolu s literárními hrdiny prožívali jejich dobrodružství? Dopřejte tento zážitek i vašim dětem a odhalte jim postavičky a příběhy z doby, kdy jste sami byli dětmi. Možná zjistíte, že jsou vaši hrdinové stejně současní, jako byli kdysi. A vaše děti si je zamilují tak, jako jste je milovali vy. 

Pokrok zastavit nemůžeme a současné technologie zcela jistě nabízejí hodně skvělých zážitků. Tomu ze čtení se ale nic nevyrovná. Čtení u dětí rozvíjí schopnost vcítit se do druhého, zlepšuje slovní zásobu a trénuje soustředění. Pokud vaše potomky ke čtení povedete od mala, přijde jim navíc úplně přirozené v něm pokračovat i později. 

Vůbec nevadí, pokud vaše děti ještě neumějí číst. Blahodárné pro ně bude i vaše předčítání. Kromě hoho, že přispějete k jejich duševnímu rozvoji a zpříjemníte jim čas třeba před spaním, upevníte také citové pouto mezi vámi. Měsícem knihy je sice březen, ale číst můžete kdykoli. Zvlášť za dlouhých podzimních a zimních večerů se to hodí. Zkuste si jen vzpomenout, kam se všechny ty dobře známé knížky poděly. Třeba zjistíte, že je ještě pořád někde máte. Možná na půdě, možná ve sklepě nebo zasunuté v knihovničce. Tak se běžte podívat a znovu se začtěte. A vraťte se s vašimi potomky do těch nádherných dětských let.


Dášeňka čili Život štěněte

Jedna z nejoblíbenějších českých dětských knížek vznikla v třicátých letech dvacátého století. Tahle krásná knížka Karla Čapka kromě Života štěněte obsahuje i další psí příběhy: Jak se fotografuje štěně, Pohádky pro Dášeňku, O psích zvycích nebo třeba O lidech. Půvabné vyprávění i obrázky budou provázet vaše děti po celý život. A dost možná, že jednou s nimi seznámí zase svoje děti.


Děti z Bullerbynu

Milé povídání švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové je určené už pro děti od šesti let. Kdo by si nezamiloval parťáky Lisu, Lasse, Bosse, Annu, Brittu a Olleho? Knížka s těmito dětmi stráví celý jeden rok a mapuje jejich každodenní příhody.


Pipi Dlouhá punčocha

Astrid Lindgrenová je autorkou ještě staršího dětského románu Pipi Dlouhá punčocha. Ten byl poprvé vydaný už v roce 1945. Příhody devítileté culíkaté nezbednice, které dělá společnost opička, jsou ovšem živé dodnes. Děti od šesti let můžou prostřednictvím této knížky nahlédnout do světa bujné fantazie, kde nic není nemožné.


Heidi, děvčátko z hor

Stále oblíbenou knihou je román švýcarské spisovatelky Johanny Spyriové. Pod původním názvem Heidi vyšel už v roce 1880. Dojemný příběh o osiřelé dívce Heidi a jejímu silnému vztahu k Alpám i mrzutému dědečkovi z hor vezme za srdce nejen dívky od osmi let.


Anna ze zeleného domu

Holčičky zhruba od deseti let potěší dobrodružná kniha Lucy Maud Montgomeryové v originále vydaná už v roce 1908 a naučí je vážit si všeho, co mají. Hlavní postava Anna je sirotek a u svých pěstounů to nemá vůbec lehké. Naštěstí si nakonec najde laskavý domov. 


Ferda Mravenec

Ferda si poradí s pracemi všeho druhu - zapřáhne do kočáru pana Hlemýždě, ochočí si zeleného koníka, uspořádá hostinu pro rodinu malých ploštiček, nešťastně se zamiluje a v mraveništi se vrhne do vymýšlení všelijakých zlepšováků. Kdo by neznal slavné knihy Ondřeje Sekory o pracovitém mravenčím šikulovi s červenou puntíkovanou kravatou?


Trampoty Brouka Pytlíka

Veselé příhody poplety a rozumbrady Pytlíka rozesmívají čtenáře už několika generací. Knížky Ondřeje Sekory ale čtenáře nejen pobaví - pokaždé se vedle dobrého příběhu dozvědí i něco nového o světě kolem nás. Kniha je pro děti od 6 let.


Honzíkova cesta

Veselý a laskavý příběh malého Honzíka, který se vypravil k babičce a dědečkovi na vesnici, kde zažívá každodenní malá dobrodružství. Kniha s nezaměnitelnými ilustracemi Heleny Zmatlíkové, která oslovuje už celé generace malých čtenářů.


Povídání o pejskovi a kočičce

Povídání spisovatele Josefa Čapka o tom, jak pejsek a kočička myli podlahu, jak pekli dort nebo o tom, jak si pejsek roztrhl kalhoty a kočička mu je zašila dešťovkou, si čítávali už prarodiče dnešních dětí. Autorův laskavý humor, kterým si bere na mušku drobné dětské nectnosti, jeho vcítění do dětského myšlení a krásný vroucný jazyk dělají tuto knížku nesmrtelnou.


Z deníku kocoura Modroočka

Hřejivé vyprávění malého kocourka o všem, co zažil se svým člověkem od prvních krůčků po světě až po chvíli, kdy se sám stal pyšným otcem čtyř koťátek. Modroočkovy příhody pobaví a rozveselí, a navíc leccos zajímavého vypoví o vlastnostech a zvycích různých zvířátek. Vyprávění Josefa Koláře doprovázejí ilustrace Heleny Zmatlíkové.


Malý Mikuláš

Mikuláš je malý nezbedný klučík s partou kamarádů, kupou bláznivých nápadů a s úžasným dětským pohledem na svět. Už v 60. letech se stal ve Francii jedním ze symbolů dětské literatury a od té doby bavil čtenáře po celém světě. Jeho příběhy i v pokračováních Mikulášovy přestávky a Mikulášovy prázdniny dostanou každého svým promyšleným a nevinným humorem, lehkostí stylu a výjimečným literárním talentem autora Réné Goscinyho. 


Neználkovy příhody

Příhody a dobrodružství skupinky přátel z pohádkového města Kvítečkova. Osudy človíčků, menších než maličká okurka, kteří žili v jednom pohádkovém městě - Kvítečkově. Človíčkové nebyli stejní, jedni si říkali malíčkové a druzí malenky. Nejznámější z malíčků byl Neználek. Jeho příhody a nezbednosti jsou pro zasmání i poučení. Knížka pro mladší děti.


Boříkovy lapálie

Bořík, Aleš, Mirek a Čenda přivádějí svými nápady na pokraj nervového zhroucení nejen vlastní rodiče, ale celé okolí pražských Holešovic a Trojského ostrova. Pořídí si klubovnu, přátelí se s upírem, věší kozu, hrají si na detektivy... Příběhy byly napsány v sedmdesátých letech jako pokračování časopiseckých historek Boříkovy holešovické party, vydávaných v časopise Ohníček. Maléry, které kluci prožívají, jsou ovšem nadčasové a pobaví současné děti kolem 10 let.


Čaroděj Zeměmoří

Někteří lidé se rodí obdařeni magickým talentem. Ten je však třeba cvičit a naučit se věci pojmenovávat jejich pravými jmény, což je skutečným a jediným klíčem k čarodějné moci. Mladý čaroděj Ged se musí postavit tajemnému Stínu, svému temnému Já, které v mladické nerozvážnosti vyvolal z říše mrtvých. Čaroděj Zeměmoří je prvním románem celého úspěšného cyklu autorky Ursuly K. Le Guinové.


Dva roky prázdnin

Jules Verne v knize zpracoval napínavý příběh patnácti chlapců, kteří si vyjeli na prázdninový výlet jachtou na moře. Jako v mnoha jiných jeho dílech ukázal i v tomto napínavém románu sílu kolektivu, který je schopen dosáhnout takových výsledků, jakých by nikdy nemohl člověk dosáhnout sám.


Záhada hlavolamu

Hlavní roli v této knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, který čtenáři nejprve poznali v kreslených komiksech. Autor Jaroslav Foglar v knize představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný Ježek v kleci a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, tedy motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury.


Broučci

Poetická obraznost Broučků, citlivý přírodní lyrismus a ušlechtilá lidskost mají čtenářům co říct v každé době. Jediné umělecké literární dílo Jana Karafiáta je díky jeho kouzelnému básnickému slohu zajímavé i jazykově. Někdy zkrátka stačí napsat jedinou knihu, abyste se vryli do paměti mnoha generací.


O letadélku Káněti

Příběh vesnických dětí, které se při návštěvě letiště seznámí s tajemstvím hangárů. Ve vyprávění Bohumila Říhy, který je mimochodem autorem také Honzíkovy cesty, prožijí veselé i dobrodružné příhody, naučí se létat, a dokonce se jim podaří zachránit pilota, kterému se porouchalo letadlo. 


Dětem

Jedna z nejoblíbenějších dětských knih, ke kterým vytvořila ilustrace geniální kreslířka a ilustrátorka Helena Zmatlíková. Jsou v ní verše pro nejmenší, klasické pohádky Karla Jaromíra Erbena či Boženy Němcové i moderní pohádky českých autorů. A hlavně spoustu laskavých a veselých obrázků. Knížka je pro děti od 5 let.


Kuře Napipi a jeho přátelé

Snad všichni znají Ondřeje Sekoru a jeho Ferdu Mravence, Brouka Pytlíka, Berušku a další hrdiny obrázkových knížek, mezi které samozřejmě patří i podnikavé kuře Napipi. V knížce na malé čtenáře čeká veselé vyprávění o dětech a zvířátkách, obrázkové seriály, řada hádanek a kvizů. Pro děti od pěti let.


Mikeš

Nesmrtelná knížka Josefa Lady, kterou si zamiluje každý, kdo přečte prvních pár stránek. Snad jen málokdo neslyšel o Mikešovi, černém kocourkovi, který žil v Hrusicích u Ševců a nejvíc si s ním rozuměl Pepík. Spolu se navyváděli mnoho veselých kousků a taškařic a rozesmáli už hodně generací.


Přejeme krásné předčítání :-)