Cestovatelské tipy Aleny Šeredové

17.06.2021

Modelka a módní ikona Alena Šeredová je Češka, která našla druhý domov v Itálii. Obě země miluje a navíc ráda cestuje. Až skončí pandemie, vyrazí s rodinou do Japonska. Jak se udržuje fit, co jí dělá radost, co pro ni znamená partner, její dva dospívající synové a malá dcerka a kdo jí pomáhá v péči o domácnost?


Jaké je mateřství po čtyřicítce? Vnímáte nějaký rozdíl oproti předešlým mateřstvím?

Nemyslím si, že rozdíl je v mém věku. Rozdíl je spíše v tom, že je to třetí dítě. Takže k novorozenci máte doma ještě dva puberťáky. Vytvářet program jen pro kluky bylo jednodušší, protože byli v podobném věku. Když k tomu teď přibyla ještě Vivi, je složitější vymyslet něco, aby se u toho bavili všichni.

Jaké to je mít holčičku po dvou klucích?

Dřív jsem si myslela, že rozdíl bude hlavně v tom, že si ji budu moct víc čančat. Před třinácti lety nebylo moc hezkého oblečení na malé kluky. Teď ale vidím, že rozdíl bude hlavně někde jinde. Už se jí vyvíjí povaha, takže mám pocit, že holčičky mají už od mala silnější charakter a jsou i o něco zlobivější.

Jak se udržujete fit?

Třikrát v týdnu cvičím pilates, který máme momentálně on-line, a jednou v týdnu chodím na skoro osmnáctikilometrovou procházku. Díky tomu se mi hodně zlepšuje fyzička. Ruce posiluji tím, že zvedám Vivi.

Je podle Vás možné skloubit svět módy a rodinný život?

Určitě ano. Podívejme se třeba na Evu Herzigovou nebo Karolínu Kurkovou, které mají obě tři děti a skvělou kariéru.

Jak nejraději trávíte volný čas?

To se v posledním roce hodně změnilo. S ohledem na to, že mám malé dítě, a také s ohledem na pandemii, trávím volný čas hodně doma. Přestěhovali jsme se relativně nedávno do nového domu, ve kterém je pořád co dělat.

Co podle Vás znamená pro rodinné zázemí muž?

Pro mě je hodně důležitý. Ráda s ním probírám jeho pohled na věc. A hlavně vidím, jak je důležitý pro ty mé dva puberťáky, kteří mají s kým probírat klučičí věci, kterým já moc nerozumím.

Cestujete ráda?

Cestovala jsem velmi ráda. Pandemie mi ale chuť do cestování vzala, protože dohledávat všechny administrativní náležitosti a chodit na covid testy mě nebaví. To jsem radši doma. Naším snem s dětmi je jet po pandemii do Japonska. Tak uvidíme, kdy se nám to vyplní.

Prozradíte nám Vaše oblíbená místa v Itálii?

Velmi ráda mám přímořské městečko Levanto. Je hned vedle Cinque Terre, což je nádherná oblast. Vzhledem k tomu, že Levanto do této oblasti již administrativně nespadá, je méně turisticky navštěvované, a tím pádem klidnější. Rozhodně ale nemůžu říct, že by bylo i méně krásné. A pak mám ráda různá místa v Toskánsku - Sienu nebo San Gimignano. Tady se můžete ubytovat v krásné přírodě, a ještě k tomu máte ochutnávky výborných vín. S rodinou jsem před pár lety byla na Liparských ostrovech. Okouzlilo nás to tam, protože je tam nádherné moře, příznivé klima a klid. Byli jsme na ostrově Panarea, ze kterého jsme jezdili na výlety. Vidět lávu na ostrově Stromboli nebo koupat se v sirném jezírku na ostrově Vulcano nás všechny nadchlo.

Co jste si z italské kuchyně nejvíc zamilovala?

Nejsem úplně milovník těstovin. Musím říct, že těstoviny v Čechách mi chutnají víc. Mám ráda takovou českou 'italskou' klasiku - těstoviny se špenátem, lososem a smetanou. V Itálii si pochutnávám na tradičních rizotech. Velmi ráda mám mořské plody a užívám si velký výběr ryb a zeleniny.

Vaříte ráda?

Nemůžu říct, že bych se na vaření těšila, ale vařím každý den. Kluci mají rádi českou kuchyni, takže všechny možné omáčky. S výjimkou koprovky. Oběd mají ve škole a já s Vivi jsem většinou přes oběd mimo domov, takže pro sebe si koupím nějaký salát a Vivi nosím obědy v kapsičce v bio kvalitě.

Jsou Vaše děti vybíravé, nebo sní všechno?

Vivi zatím sní všechno, co jí dám. Velmi ráda ochutnává nové věci, a to mi dělá radost. Kluci jsou trochu vybíraví - jí od všeho něco. Mají rádi ryby, ale nejí všechny mořské plody. To stejné platí u zeleniny a ovoce. Jí obojí, ale vybírají si jen některé druhy.

Co na Itálii milujete?

Miluji, že je to velká země a její příroda je velmi pestrá. Bydlím v Turíně. Stačí nasednout do auta a za hodinu jste ve vysokých horách. Nebo vyrazíte hodinu na druhou stranu a jste u moře. Každá část Itálie je jiná a všechny jsou nádherné.

Co Vám v poslední době dělá největší radost?

Že moji kluci zvládli distanční výuku. Že je to psychicky nesemlelo, když nemohli vídat své kamarády. Ale kousli se a mají ve škole oba výborné výsledky.

Jak zvládáte péči o domácnost se třemi dětmi?

Přiznám se, že na to nejsem sama. Kromě partnera máme k Vivi chůvu, a ještě nám domů chodí paní na úklid.

Jak si dobíjíte baterky?

Cestováním s rodinou a poznáváním nových míst. A v době pandemie hlavně hudbou. Rádi si doma pustíme hlasitou hudbu a trochu si u toho zatrsáme.

Co už po čtyřicítce neřešíte? A co je pro Vás naopak základ?

Už nepočítám šediny ve vlasech. Ale jinak si nemyslím, že bych se po čtyřicítce nějak změnila nebo pro mě něco pocitově skončilo. Co se týče péče o sebe, respektive péče o tělo, to je pořád stejné.

Co byste si do budoucna přála?

Přála bych si, aby se nám už nikdy nestalo, že se nebudeme moci vrátit do Prahy za rodinou. 

Ať už se ve slunečné Itálii vydáte kamkoliv, určitě si s sebou vezměte pevnou a pohodlnou obuv, dostatek pití, sluneční brýle a pokrývku hlavy. A nezapomeňte si mazat obličej opalovacím krémem. 

Aleniny tipy do batůžku

A co s sebou na doplnění energie nebo zahnání mlsné? Pro maminku a tatínka ovocný superbooster Smushie BIO Ovocné smoothie s černým rybízem, kokosovým mlékem a chia semínky od Salvestu, který je kvalitním zdrojem rychlé energie vytuněným o superpotravinu chia. Kromě skvělé chuti a zásoby energie přináší navíc rychle i pocit sytosti. Skvělá je i Prestó BIO Rajská polévka s bylinkami od stejné značky, která se dokonale hodí na celodenní výlety. Ráno ji jen otevřete, ohřejete a přelejete do termosky, kde vám vydrží celý den teplá.

Pro děti nebo na společné mlsání jsou skvělá BIO Citronová zvířátka značky Good Gout, která vychytala praktické balení. Ve 4 pytlíčcích je vždy 5 zvířátek, takže nemusíte otvírat celé balení a sušenky se vám nikde nevysypou. V praktické kapsičce je od Good Gout i přesnídávka BIO Meruňka s banánem, kterou pokud mrňousek neslupne celou, jednoduše ji zavřete a necháte mu zbytek na později. Návykové jsou Good Gout Mini bagetky s rajčátky, které jsou sice pro děti, ale pokud jich vezmete dost, můžou je přikusovat k rajské polévce i dospělí.