DIY: Jak pro děťátko vyrobit veselou barevnou housenku. Aktivita pro rozpoznávání barev

10.12.2021

Kromě rozeznávání barev a zdokonalování motoriky se děti při této hře naučí jednu velmi podstatnou dovednost - utahování a povolování. Ta se jim bude hodit nejprve při mytí rukou, kdy si potřebují pustit vodu a poté ji zavřít, ale i kdybyste měli doma už jen pákové baterie, rozhodně ji využijí jinde. Už navždy budou vědět, jak se dostat k obsahu všeho, co má šroubovací uzávěr, a později jim nebude dělat problém ani povolit jakýkoli šroubek. Formou hry je také můžete začít učit číslice a počítání. Podstatou hry je našroubovat vršek na správné místo na housence. 

Zaměření: rozpoznávání barev, rozvoj jemné motoriky, počítání, nácvik šroubování


Co budete potřebovat:

  • vršky z ovocných kapsiček různých barev (i se spodní částí, která ústí z kapsičky)
  • barevné fixy nebo barvy
  • kartonovou krabici
  • tavnou pistoli
  • vývrtku na víno (na výrobu otvorů)

Jak na to:

Prázdnou kapsičku rozstřihněte a odstraňte měkký obal tak, aby vám zůstal barevný uzávěr i s hubičkou, kterou se vytlačuje ovocné pyré. Výborné jsou uzávěry třeba od kapsiček Good Gout, protože mají vršek i hubičku ve stejné barvě, takže už nebudete muset barevně označovat místo, kam se má vršek na housence umístit. Použít ale můžete jakékoli kapsičky, vždy od každé barvy jeden uzávěr. Na krabici nakreslete housenku a vývrtkou vytvořte otvory tak veliké, abyste do nich ze spodu pohodlně zasunuli hubičky a mohli je přilepit tavnou pistolí. Nakonec je očíslujte, a pokud jste použili uzávěry s bílými hubičkami, označte je také fixou v barvě vršku. 

Tip: Děti rozeznávají barvy už zhruba od 18. měsíců, ale pojmenovat je umí až později. Abyste je to naučili, vyslovujte nahlas název barvy pokaždé, když dítě vezme barevný vršek do ruky a bude hledat jeho místo na housence. Pokud se mu vršek podaří správně umístit, můžete také vyslovit číslo nad vrškem.

Autor: Dominika Dolešová alias @petit__heros