Auta z víček - tip na rozvoj jemné motoriky u dětí

04.10.2021

Zaměření: rozpoznávání barev, rozvoj jemné motoriky, výchova k ekologii

Při této hře si děti procvičí rozpoznávání barev. Poznávat je a dělat mezi nimi rozdíly umí už zhruba od 18. měsíce, nicméně neustále procvičování je důležité proto, aby se barvy naučily také správně pojmenovávat. To budou umět až mnohem později a vy je to můžete při hře učit. Kromě toho si procvičí i jemnou motoriku, protože se naučí vkládat kola autíček do malých otvorů. A začít můžete už i s výchovou k ekologii. Na příkladu vršků, které dosloužily u jejich oblíbené kapsičky, jim můžete ukázat, jak můžou posloužit ještě jinde. Třeba u jejich nové hračky.


Co budete potřebovat:

  • plastové vršky z ovocných a zeleninových kapsiček (my jsme použili ty od Good Gout)
  • 2 kartony stejné velikosti (nejlépe z vlnité lepenky)
  • černou fixu
  • barvy nebo barevné fixy
  • lepidlo na papír

Jak na to:

Velikost obou kartonů přizpůsobte tomu, jak velkou krabici máte k dispozici. Můžete použít třeba krabici z oblíbeného e-shopu, kde nakupujete dětskou výživu, jako třeba www.healthfactory.cz, nebo o nějakou poproste v supermarketu, kam chodíte nakupovat. Na první karton namalujte černou fixou obrysy autíček a barvami nebo barevnými fixami je vybarvěte. Na místech, kde mají být kolečka, vystřihněte dírky právě tak veliké, aby do nich pohodlně zapadla spodní část uzávěru. Pak zespodu přilepte druhý karton. V barvě auta můžete vybarvit také místa pro kolečka. A hurá přiřazovat barvičky! 

Tip: Holčičkám se namísto autíček zavděčíte víc, když jim na karton nakreslíte kočárky pro panenky. Zvolit můžete také motiv zvířátek, kterým budou uzávěry tvořit barevné oči. Nezapomeňte pak černou fixou vybarvit jejich střed, aby oči měly také duhovku. A zkusit může i motýly, kterým budou víčka na křídlech tvořit barevné vzory. V tom případě ale dírku pro uzávěr vybarvěte stejnou barvou, jakou by měl mít vršek, který chcete, aby dítě do obrázku vložilo. 

Autor: Dominika Dolešová alias @petit__heros