12 tipů kam s dětmi za zvířaty

16.09.2022

Vděčnou destinací jsou pro děti zoologické zahrady. Snad všechny věkové kategorie malých dobrodruhů mají v království zvířátek co obdivovat. Kromě toho, že si v nich vytvářejí vztah k živým bytostem, zábavnou formou se dozvídají o tom, jak zvířecí říše funguje. Ostatně poznání je tou nejlepší cestou, jak děti naučit, že na naší planetě nejsme sami, že mnoha živočišným druhům kvůli člověku hrozí vyhynutí a že je třeba zvířata i celou přírodu chránit.


Návštěva zoologických zahrad má kouzlo v každé roční době. Jen je třeba vědět, že v zimě hodně zvířat jejich aktivitu utlumuje, takže život najdete spíš ve vnitřních expozicích. Na jaře se zase rodí mláďátka, které ale jejich maminky před zraky zvídavých návštěvníků někdy raději schovávají. A v létě se pak všichni vyhřívají na sluníčku nebo se před ním naopak schovávají. Zajímavé je proto navštívit zvířecí království na přelomu léta a podzimu, kdy už nejsou zvířata (i lidé) znavení sluncem. V té době existuje i větší šance vidět je v aktivním pohybu. A pokud si k návštěvě vyberete slunečný den, můžete také obdivovat zbarvující se stromy a užít si laskavé sluneční paprsky, které už nepálí, ale jen příjemně hřejí. 

V České republice existuje spousta zoologických zahrad a každá z nich stojí za návštěvu. Některé jsou originální jejich rozlohou, jiné tím, že jsou docela maličké a že se o ně stará parta nadšených milovníků přírody. Tyhle byste měli navštívit určitě, protože každá z nich nabízí něco, co dětem stojí za to ukázat.


Klasika mezi klasikou. Kromě běžné prohlídky nabízí také zážitkové programy nebo večerní prohlídky. Děti si tak můžou například vyrobit papír ze sloního trusu nebo nakrmit velbloudy.


Součástí zahrady je zábavně-vzdělávací výprava do druhohor - Dinopark. Kromě zvířátek můžete vidět i zajímavé rostliny, protože součástí je i botanická zahrada. Zoo je otevřená 365 dní v roce, ale Dinopark jen od dubna do října. 


Kromě běžné celoroční prohlídky se můžete zúčastnit různých tematických akcí, při kterých se budete třeba i trošku bát. Mezi nejzajímavější chované druhy tu patří takin čínský, zebra bezhřívá, sob lesní nebo levhart sněžný. 


Tento park se dělí na tři části: klasickou pěší část, pěší safari a safari pro vyjížďky vozidlem. Do konce prázdnit můžete vyrazit také na večerní safari, při kterých uvidíte zvířata večer, tedy v době, kdy jsou nejaktivnější. 


Při procházce areálem zlínské zoo projdete Afrikou, Asií, Austrálií i Amerikou. A podíváte se také do zátoky rejnoků, která svým pojetím a rozlohou nemá v celé Evropě obdoby! Rejnoky tu nejen uvidíte v prostorném bazénu, ale můžete si je i pohladit, nebo dokonce nakrmit.


Tato zoologická zahrada je členěná do pěti kontinentů, které můžete navštívit za jeden jediný den. Rozlohou patří mezi menší, takže prohlídku zvládnete i s malými dětmi. Užít si můžete i neobyčejné večerní prohlídky s průvodcem, které jsou jako stvořené pro rodiny s dětmi.


Zoopark Chomutov je největší zoo v České republice, alespoň co se rozlohy týče. Vždyť má neuvěřitelných 112 hektarů! Ty nejmenší (ale i ostatní) návštěvníky sveze zoovláček Amálka. Do obory Eurosafari obývané kopytníky vás všechny zaveze Safari expres. A děti se pak vyřádí v lanovém centru Lanáček.


Jedna z nejmenších českých zoologických zahrad. Popularitu na rozdíl od svých obřích konkurentů získává díky těsnému kontaktu návštěvníků se zvířaty, které je možné si pohladit a nakrmit. Nebo s nimi v zoo dokonce přespat!


Najdete zde desítky krokodýlů a největší druhovou kolekci suchozemských želv ze všech Evropských zoo. Ty si můžete zkusit také nakrmit, a to v rámci běžné otevírací doby. A pozor, každou sobotu a neděli na vlastní oči uvidíte, co mají na jídelníčku krokodýli!


Pokud by vám krokodýli v pražské zoo nestačili, zajeďte do Protivína. Tamní zoo je členem záchranných programů řízených Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií pro pět druhů kriticky ohrožených krokodýlů. Jako jediná zoo na světě například chová bílou formu krokodýla nilského.


Tuto zahradu, která je jediná svého druhu v Evropě, najdete v jihomoravských Bošovicích asi 25 km od Brna. Děti ve věku 8-15 let si můžou vyzkoušet práci ošetřovatele a získat certifikát Malý ošetřovatel papoušků. Pestrobarevní opeřenci na vás čekají ve více než 80 voliérách. 


Zoo Mořský svět na pražském Výstavišti je stálá expozice mořských i sladkovodních ryb a jiných živočichů, kterých tady je na 360 druhů. Unikátní výstava byla otevřena v roce 2002, spolykala celkem 260 000 litrů vody a obsahuje 60 akvárií, z nichž největší nádrž má objem 100 000 litrů a je domovem žraloků.


Oceánskými proudy se medúzy nechávají unášet už po milióny let a svou křehkou krásu předvádějí ve fascinující show. Na střeše obchodního centra Arkády Pankrác v Praze můžete ve 38 akváriích vidět více než 10 tisíc medúz různých druhů, tvarů i velikostí. A pro děti je připraveno i interaktivní akvárium a dětský koutek.