Proč jsou důležité kontrastní hračky?

24.06.2021

Když se miminko narodí, vidí jen to nejdůležitější. Příroda ho pro začátek do života vybavila tak, aby vidělo hlavně mámu. Vzhledem k tomu, že jeho oční svaly ještě neměly možnost trénovat, je pro ně zbytek světa prozatím rozmazaný. Dobře vidí asi jen 20 a 25 centimetrů od svého nosu, což mu stačí, aby vnímalo mámina gesta, když jej drží v náručí a kojí ho. Jak ale roste, je zapotřebí, aby získávalo přehled a vidělo i další důležité věci.


Když se mrňousek narodí, je jeho zrak velmi nedokonalý. Není divu, koneckonců, žil devět měsíců v útulném, ale temném mámině bříšku. Jeho oči neměly žádné podněty, které by pomáhaly rozvoji jeho zraku. Do čtvrtého měsíce je proto zbytečné ukazovat mu barevné hračky. Abychom dítěti pomohli co nejrychleji se zorientovat v našem světě, je důležité vytvořit mu vhodné podmínky.

Při narození vidí třicetkrát méně než dospělí 

Vidí asi tak, jako když co nejvíc přimhouříte oči, což je dáno nezralostí světlocitlivých buněk - čípků. Schválně to zkuste a uvidíte, že nemůžete rozlišovat barvy, neuvidíte hloubku a nemůžete ani moc vnímat pohybující se objekty. Už od druhého týdne začínají miminka vnímat kontrastní prostředí, hlavně černobílé předměty. Zpočátku totiž vnímají svět v odstínech šedi, a proto je snadno zaujmou černobílé hračky, které povzbudí jejich touhu objevovat. Ostatní barvy totiž rozeznávají až kolem šestého měsíce.

Prvních šest měsíců je pro vývoj zraku nesmírně důležitých

A vy vašemu miminku můžete pomoci tak, že mu poskytnete přiměřené vizuální podněty. Například tím, že mu dopřejete hračky navržené v kontrastních barevných kombinacích. V prvních zhruba třech měsících je nejlepší kombinace bílé a černé případně červené. O něco později si dítě všimne také zelené a žluté, ale pouze pokud se objeví v kontrastních kombinacích a objekty v těchto barvách jsou dostatečně velké. Hračky zpočátku zavěšujte nad dítě, kam mu můžete umístit kontrastní kolotoče, míčky nebo štěrchátka. Hračky je ale možné také položit zboku, kam se hodí kontrastní karty, knížky nebo leporela. A při pasení koníků jsou velmi podnětné kontrastní podložky, deky a kartičky.

Kontrast pomáhá a uklidňuje

Černobílé stimulační kartičky pomáhají vaše miminko uklidnit a zároveň rozvíjejí jeho duševní schopnosti. Zlepšují schopnost koncentrace, povzbuzují zvídavost a napomáhají vytváření nových mozkových spojení. Díky zvídavosti se miminko snaží k obrázkům dostat, osahává je, přendává z jedné ručky do druhé, a rozvíjí tak i motorické dovednosti. Černobílé kartičky jsou také skvělým pomocníkem při trénování pasení koníků, při přebalování nebo jako uklidnění v kočárku a postýlce. Nezapomeňte, že to, co poskytnete vašemu miminku už od prvních dnů, mu může sloužit a pomáhat celý život. Pro ten jsou důležité dostatečně rozvinuté smysly, koncentrace i stále nová mozková spojení. I proto je černá a bílá barva tolik důležitá.

Kontrastní hračky a didaktické pomůcky koupíte u našeho partnera Černá na bílé.