Pohádka O tom, jak to chodí na farmě

17.06.2021

Na jedné farmě, daleko za městem, žila byla spokojená zvířátka. Na obrovských pastvinách si tam na šťavnaté trávě pochutnávala kravička, koza a ovečka a na poli pěstoval králík žlutou a červenou mrkev, kterou pak dodával do města na farmářský trh. Svůj výběh tam měl také kohout a jeho slepička, která snášela vajíčka s tak žluťounkými žloutky, že jim ve městě na trhu, kam spolu s králíkem každou sobotu chodila, začali říkat žluťátka. Maminky je rády kupovaly, protože jimi rády obohacovaly jídelníček dětem. Vaječný žloutek je totiž výborným zdrojem cholesterolu - důležitého prvku pro vývoj mozku.

Poslechněte si audio verzi pohádky:

Také králíkova mrkev byla velice úspěšná. Nepoužíval totiž při pěstování žádnou chemii, takže z nejvyššího králičího úřadu obdržel dokonce certifikát BIO. Taková mrkvička byla lahodná a plná vitamínů a maminky z ní rády dělaly dětem pyré. A větší děti? Ty ji chroupaly jen tak. Nádherně totiž v puse křupala, takže to vypadalo, jako když si na ní pochutnává nějaký králík.

Celou farmu hlídal pes Hafík, který dával pozor na to, aby se dovnitř v noci nevkradla třeba kuna nebo liška, které by mohly slepičce uloupit vajíčka. Taky kdyby se chtěl přiblížit třeba zlý vlk, který by mohl ublížit ovečce, kozičce nebo kravičce, určitě by ho zahnal.

Hafík chodil spolu s kravičkou, ovečkou a kozičkou na pastvu, aby je tam ohlídal před zlým vlkem. A jak tak spolu šli, napadlo ho zeptat se jich, čím jsou vlastně na farmě prospěšné. Nejblíž byla ovečka, a tak se jí otázal:

„Ovečko, čím jsi užitečná?“

„Já dávám lidem vlnu, z které si pak pletou svetry. A také mlíčko, z kterého lidé vyrábějí moc dobré sýry a jiné mléčné výrobky, které pak spolu s jejich dětmi mlsají,“ odpověděla ovečka.

„A čím jsi užitečná ty, kravičko?“ zeptal se Hafík kravičky.

„Já dávám lidem spoustu mléka, z kterého vyrábějí lahodné sýry, zakysané mléčné výrobky a hlavně máslo, které si pak mažou na chleba. Mléčný tuk totiž obsahuje spoustu živin, které lidé potřebují. A to je také důvod, proč je součástí dětského mlíčka Kendamil,“ pousmála se na něj kravička.

Kozička ani nečekala na otázku a hned svou odpověď na hafíka vysypala.

„Já nedávám tolik mlíčka jako kravička, zato dávám jiné mlíčko. Někteří lidé a děti nemůžou pít mlíčko od kravičky, protože by je po něm mohlo bolet bříško. Ale můžou pít to moje, které je pro ně lépe stravitelné. Navíc obsahuje víc některých vitamínů a dalších důležitých živin. A to je také důvod, proč je základem dětského mlíčka Kendamil Kozí,“ vysvětlila kozička Hafíkovi.

Hafík měl na farmě rád všechna zvířátka. Ale od té doby, co mu ovečka, kravička a kozička vysvětlily, jak moc je důležité pro děti jejich mlíčko, dával na ně na pastvě ještě bedlivější pozor, aby jim nikdo neublížil. Měl totiž děti moc rád a rád si s nimi hrál.