Obrázková kniha je poklad každé knihovničky

16.06.2021

Obrázková knížka je malý zázrak mezi knihami. Její nenápadný tenký hřbet možná mezi množstvím ostatních-objemnějších knih v knihkupectvích a knihovnách často přehlédnete. Ale nenechte se mýlit jejím nenápadným vzezřením: je to formát, kterému byste měli věnovat velkou pozornost. Prokáže vám totiž obrovskou službu.

Obrázkové knihy neboli picture books mají velkou tradici. Základním poznávacím znamením je jejich výtvarné zpracování - nenajdete v nich stránku, která by nebyla opatřena ilustrací. Tyto publikace mají menší množství textu než jste možná zvyklí. Příběhy jsou to však promyšlené, na konci vypointované a každé slovo hraje významnou roli. Všimněte si, jak skvěle tu funguje propojení textu s ilustrací. Obrázky text nejen doplňují, ale i rozvíjí. Obrázkové knihy mají nejčastěji 32, 40 nebo 48 stran.

Jejich obrovský dar spočívá také v míře podpory čtenářství u dětí. Ta je totiž bezbřehá. S obrázkovou knihou můžete spolu s dětmi listovat úplně odmalička. V batolecím věku ji budou chtít předčítat zas a znovu, budou mít své oblíbené pasáže, které není radno vynechávat (děti na to okamžitě přijdou). Ke knize se děti mohou vracet i bez přítomnosti dospělého. Díky ilustracím si budou schopny vybavit příběh, který jste jim už přečetli.

Až se děti objeví na startu svých čtenářských dovedností, obrázková knížka je skvěle podpoří a dodá jim odvahu. Text je příjemně krátký s velikostí písma, které je jako stvořené pro začínající čtenáře. Zúročí se i jejich předchozí znalost příběhu. Čtení jim půjde lépe, protože už tuší, co na ně příběh chystá. A až se jim knihu podaří přečíst, děti ji zařadí mezi knihy, které přečetly úplně samy. A takové knihy mají výjimečné místo v knihovničce každého malého čtenáře.

Obrázková knížka dnes vychází v mnoha podobách a zachycuje obrovské množství témat. Věřím, že i vy objevíte tu svou, která vás bude s dětmi těšit a ke které se budete neustále a rádi vracet. Je úžasné, že na českém a slovenském knižním trhu v posledních letech vychází stále více obrázkových knih, a to nejen převzatých od zahraničních nakladatelů, ale i knih původních.

Pokud toužíte po inspiraci, můžete nahlédnout přímo do kategorie obrázkových knih v našem knihkupectví Zlatá velryba.


Tereza Pařízková

spisovatelka a majitelka dětského knihkupectví Zlatá velryba