Mimispánek radí: Jak probíhá spánek u maminky v šestinedělí a jak u miminka

15.11.2022

Spánek miminek v šestinedělí je nevyzpytatelný a mnoho maminek je překvapených z toho, že právě jejich miminko nespí nejlépe. I když často slyšíme, že novorozené děti jen spí a spí, nenechme se mýlit!


Období šestinedělí se někdy nazývá 4. trimestrem (americký pediatr Dr. Harvey Karp se domnívá, že miminka přicházejí na svět o tři měsíce dříve, než by pro ně bylo dobré, a proto jsou tak křehká, vykulená, nezralá a uplakaná). Stojíme si za tím, že čím víc informací o něm máme, tím méně věcí nás překvapí a o to klidnější jsme a klidnější je i naše děťátko. A to se projeví nejen na spánku.

Uvědomme si, že už od narození děti vnímají veškeré naše emoce, tak z toho profitujme. Být maminkou je krásné a náročné zároveň. A to hlavně prvních pár týdnů po porodu. Nicméně zvládnete to, jste úžasné!


Mimispánkové tipy:

 1. Rutina. Opakování a rutina jsou důležité jak pro miminko, tak pro maminku. S předspánkovou rutinou můžete začít už od narození. Nemusí to být nic striktního a v prvních týdnech ani nic složitého. Dělejte něco, co jste schopné opakovat denně. Do budoucna si tak vytvoříte rutinu, kterou můžete modifikovat podle věku miminka. Pomůže vám zvládnout přechody z bdění do spánku. A ty můžou být občas náročné.
 2. Snažte se přes den vystavit děťátko dostatečně světlu a v noci zajistit naopak tmu (a jen mírné světlo na kojení). Rozlišení dne a noci je v novorozeneckém období důležité, protože mnoho spánkových nešvarů plyne právě z přehození dne a noci.
 3. Nezapomínejte na vaši předspánkovou hygienu. Proto, pokud vás cokoliv trápí z uplynulého dne nebo víte, že budete mít druhý den náročnější, napište si své myšlenky a obavy na papír, ať jdete spát s pocitem klidu.
 4. Nesnažte se mít všechno dokonalé. Pokud mělo vaše miminko náročný den nebo brzy vstávalo či proplakalo předchozí noc, nevadí. Každý den začínáme jako nový, a tak se k tomu snažte přistupovat. Nový den = nová kapitola.
 5. Najděte si svůj klid - něco k čemu se v těžkých chvílích obrátíte. Může to být třeba oblíbená písnička, která vám udělá dobře a dostane vás do dobré nálady.
 6. Odpočívejte přes den s děťátkem. Nebude miminkem věčně - nádobí i prádlo počká.
 7. Neváhejte si říct o pomoc. A hlavně nebojte se nabízenou pomoc přijmout!
 8. Dbejte na stravu a pitný režim. Mějte u sebe vždy něco k zakousnutí a láhev s pitím, i kdybyste to měla být jen ovocná kapsička. Hlavně v zpočátku se vám zdá, že jenom kojíte. Proto doporučujeme rozmístit si doma pro prvních pár dní svačinky na místech, kde nejčastěji kojíte.
 9. Nebuďte překvapené, když bude vaše miminko přes den spát třeba jen 30 minut. Zajímavé informace najdete v e-boocích na www.mimispanek.cz.
 10. Ukládejte novorozence ke spánku každých 60-90 minut. Může se stát, že zpočátku dobu, po kterou bude vzhůru, využijete jen ke krmení (kojení). Je to naprosto normální.
 11. Hýčkejte si vaše duševní zdraví. Období, kdy máte miminko, je nádherné. Pokud ale zapomene dbát také o sebe, může vám proplout mezi prsty. 

Veronika a Gabriela