Kde mají vzít maminky dostatek živin?

13.05.2021

Pro těhotné a kojící ženy je kvalitní a pestrá strava velice důležitá. Ale nejen pro ně. Dobře by se měly stravovat i ženy, které teprve plánují, že budou mít miminko. Tím, co jí, totiž ovlivňují zdraví děťátka, které se jim narodí.


Vyvážená strava je důležitá už pro ženy, které miminko teprve plánují, protože tím ovlivní jejich zdravotní stav a podmínky pro vývoj plodu v jejich těle. Po narození miminka a v době kojení je už výživa maminky naprosto klíčová. Správné doplňování živin má totiž vliv nejen na zdraví maminky, ale i na vývoj malého mrňouska.

Živiny potřebují miminka i maminky

V prvé řadě je zapotřebí obnovovat zásobu živin, které se spotřebovávají při kojení, jako je kyselina listová, vitamín D, vápník, železo nebo zinek. A je také zapotřebí zajistit dostatek živin pro miminko v mateřském mléce, například vitamínu A, komplex vitamínů B a jódu. Nesprávná výživa maminky může být také příčinou pozdního zahájení nebo krátkého kojení. Anebo také k laktaci nemusí vůbec dojít. Nízká kvalita mateřského mléka pak může zapříčinit špatný růst a vývoj miminka, protože nebude mít dostatek energie, tuků, bílkovin, esenciálních mastných kyselin, kam mimochodem patří DHA, vitamínů a minerálních látek. Špatná výživa miminka může stát také za tím, že se nedostatečně vyvine mikroflóra v jeho střevech, takže můžou nastat problémy s trávením a imunitou. To všechno může vyústit až ve vznik civilizačních chorob, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak nebo onemocnění srdce.

Co je třeba ohlídat

Nejlepší prevencí je samozřejmě pestrá a vyvážená strava maminky. Měla by si hlídat kvalitní sacharidy a jíst je v každém jídle, minimálně 5× denně by si měla dopřát ovoce a zeleninu, nejlépe 3× denně mléčné výrobky, 1-2x denně jíst ryby, maso nebo vejce a prakticky bez omezení pít nekofeinové a neslazené nápoje. Omezit by naopak měla tuky a sůl. Pro těhotné a kojící ženy je důležitý dostatečný příjem jódu, který najdou třeba v mořských rybách, mléčných výrobcích nebo ve vaječných žloutcích. Pro zdraví kostí a zubů je do jídelníčku zapotřebí zahrnout potraviny bohaté na vápník, který je třeba luštěninách, brokolici, parmezánu, mrkvi, různých semínkách nebo v mandlích. Pro většinu všech tvorů na planetě je nepostradatelný také hořčík, který je obsažený v rybách, luštěninách, ořeších, banánech nebo datlích. Stejně tak je důležité přijímat železo, jehož dobrým zdrojem je jehněčí a hovězí maso, vnitřnosti a také luštěniny a listová zelenina.

Důležitá je kyselina listová

Zcela zásadní pro krvetvorbu a vývoj nervové soustavy plodu je pak kyselina listová. Jejím přirozeným zdrojem je listová a brukvovitá zelenina, fazole, čočka a papája. Samotná kyselina listová ale nemá vlastní biologické účinky. Ty mají až její metabolity neboli foláty, které vznikají enzymatickou přeměnou v játrech. Jenže až polovina žen má s touto přeměnou problémy. A to by mohlo zapříčinit její nedostatečný příjem. A protože vyvíjející se plod je závislý na příjmu od matky a sám si ji neumí vytvářet, je nejvýhodnější používat biologicky aktivní formu kyseliny listové L-methyltetrahydrofolát (L-metylfolát). Že se toho zdá moc, na co musí maminka a nastávající maminka myslet? Ano, je toho skutečně hodně. Její zdraví za to ale stojí.

Pomůže kvalitní doplněk

Je tu ale ještě další možnost. A tou je kvalitní pomocník - doplněk stravy, který mamince příjem potřebných živin ulehčí. Kendamum Nápoj pro těhotné a kojící ženy jim dodá v jednom pohárku vše, co potřebují. Například doporučený denní příjem kyseliny listové je v období kojení 500 μg. Mléčný nápoj Kendamum obsahuje v jedné dávce 400 μg kyseliny listové, a to ve dvou formách: 200 μg kyseliny pteroylmonoglutamové a 200 μg v již zmiňovaném biologicky aktivním L-methylfolátu. Jedna porce téměř pokryje také potřebu vitamínu D, jehož význam spočívá v podpoře růstu kostí, zubů a svalové hmoty, toleranci glukózy, ochraně kardiovaskulárního systému a budování imunity. A podobně je tomu i s dalšími vitamíny a minerály. Nápoj Kendamum byl zkrátka vyvinut na základě toho nejlepšího z přírody a s pomocí nejnovějších vědeckých poznatků, aby maminkám v těhotenství, v době před kojením i v jeho průběhu poskytoval všechny důležité živiny, které v mateřství potřebují pro sebe a jejich miminka. Je příjemně sladký díky sukralóze, která se vyrábí z řepného cukru, ale na rozdíl od něj neobsahuje zbytečné kalorie a je až 600× sladší. Stačí 3-4 vrchovaté čajové lžičky prášku protřepat spolu s dvěma deci vody v šejkru a je hotovo!

Pro koho je Kendamum vhodný?

  • ženy, které plánují mateřství
  • těhotné nastávající maminky
  • kojící maminky

Jaké jsou jeho benefity?

  • kyselina listová (folát)
  • vápník
  • vitamíny D a C
  • vitamíny B6, B2 a hořčík
  • DHA
  • bez palmového oleje

Co byste měli vědět:

Doplňkový příjem kyseliny listové zvyšuje u těhotných žen hladinu folátu. Nízká hladina folátu je u těhotných žen rizikovým faktorem pro vznik vad neurální trubice u vyvíjejícího se plodu. Doporučuje se proto, aby ženy v reprodukčním věku užívaly 400 μg doplňkové kyseliny listové denně nejméně 1 měsíc a až 3 měsíce po početí. Folát také pomáhá při tvorbě krve, přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství a podílí se na procesu dělení buněk. Vápník je potřebný pro udržení normálního stavu zubů a kostí. Vitamíny Da C podporují správnou funkci imunitního systému. Vitamíny B6, B2 (riboflavin) a hořčík přispívají ke snížení únavy a vyčerpání. Příjem DHA neboli kyseliny dokosahexaenové z těla matky přispívá k normálnímu vývoji očí plodu v těle matky a kojenců vyživovaných mateřským mlékem. Příznivého účinku se dosáhne při příjmu 200 mg DHA denně navíc k doporučené denní dávce příjmu omega-3 mastných kyselin u dospělých [tj. 250 mg DHA a kyseliny eikosapentaenové (EPA)].