K čemu jsou dobré omalovánky

09.06.2021

Snad všechny děti si rády kreslí a malují. Kromě toho, že se báječně zabaví, rozvíjejí si u kreslení mnoho dovedností, které budou potřebovat v dalším životě. Aniž to tuší, naučí se také spoustu faktů o věcech, které se před nimi na papíře rodí. Pro děti, které si ještě na samostatné kreslení netroufnou, jsou báječným startem omalovánky, které pro ně představují jednodušší variantu.


Rozvíjení dovedností

Kreslení rozvíjí především jemnou motoriku rukou, představivost, trpělivost a koncentraci. Docela malí mrňouskové si na samostatnou kresbu možná ještě netroufnou a právě pro ně tu jsou omalovánky. Ty jsou pro ně v tomto období výhodnější, protože obvykle osahují předlohu, podle které se můžou, ale také nemusejí řídit. Nejlepší na nich je, že i když vše vypadá docela jednoduše a všechno je hlavně zábava, děti se na nich učí a rozvíjejí se. Učí se vybírat správné barvy, pamatovat si, kam patří, učí se systematickému vybarvování a rozvíjejí se i jejich strategické schopnosti, protože mnohé z nich velmi rychle pochopí, že když už drží určitou barvu v ruce, můžou ji použít na různé části obrázku. Kromě toho, že se učí poznávat barvy a jejich odstíny, učí se také přesnosti - snaží se vymalovávat tak, aby nepřetahovaly a zároveň dotahovaly. Především ale rozvíjejí koordinaci očí a rukou. Všechny tyhle dovednosti se jim budou v dalším životě náramně hodit.

Učí se a ani o tom nevědí

Aniž to tuší, začínají děti proces celoživotního učení, už když coby malí mrňouskové vybarvují omalovánky. Ty totiž často obsahují zvířátka, části těla nebo jiné jednoduché věci, které nás obklopují. Pokud je navíc vybarvují s rodiči, můžou se o nich dozvědět zajímavé věci, jako v případě Muuti omalovánek, které jsou doplněny zajímavostmi o zvířátkách. Mrňouskové se tak pomocí příjemných aktivit nejen zabaví, ale naučí se i spoustu faktů a zároveň si rozšíří i slovní zásobu. Pro rodiče je pak nesmírně zajímavé díky pozorování dětí při dotváření omalovánek zjišťovat, jakou mají fantazii, motorické schopnosti, barevné cítění nebo cit pro přesnost. Kromě toho jsou sešitky s omalovánkami geniálně praktickou výbavou na dovolenou: děti dobře zabaví, a přitom v zavazadlech nezaberou skoro žádné místo. A nejlepší je užít si tuto kreativní činnost společně!

Tip: Omalovánky nejsou jen výsadou dětí. Oblíbené jsou také omalovánky pro dospělé, kteří jejich prostřednictvím relaxují. Mnohdy totiž celý den pracují a jejich činnost je zaměřená jednostranně. Vybarvování však zaměstná všechny části mozku, což je potřeba především jako prevence před psychickými onemocněními.

Měli byste vědět

Grafomotorika představuje činnost, kterou dítě vykonává při psaní a kreslení. Jde o pohyby založené na koordinaci ruky a oka. Mezi prvním a druhým rokem dítě drží pastelku v dlani, přičemž v této době ještě střídá ruce a nemá vytvořenou preferenci, kterou ruku bude v budoucnosti používat pro psaní, kreslení a další činnosti. Zkrátka která bude ta šikovnější. Pohyb při vedení pastelky vychází v tomto věku ještě z ramene. Mezi druhým a třetím rokem už dítě nedrží pastelku v dlani, ale většinou třemi prsty a kreslí různé čáry. Mezi třetím a čtvrtým rokem už umí nakreslit základní geometrické tvary a také postavu. V dalších dvou letech postava dostává jasnější tvar a dítě využívá také více barev. S přibývajícím věkem dítěte se kresba stává bohatší na různé detaily.